کدام سهم های بورسی بیشترین افت قیمت سهام در بورس را داشته اند؟

تمام سهم های بورس و فرابورس در سال 1399 بیشترین سقف قیمت تاریخی خود را ثبت کردند. بیماری کرونا و کاهش ورود سرمایه به سایر بازارها موازی بورس باعث شد مردم به دنبال موج سازی دستوری در بورس، در شرایط رکورد اقتصادی، سرمایه های خود را وارد بورس کنند و این روند هر روز شدت بیشتری می گرفت. قیمت سهام بورس در عرض چند ماه بین 5 تا 8 برابر شد. این صعود قدرتمند، بلاشک سقوط سهمگینی را نیز در پی داشت و در عرض دو یک سال و نیم قیمت سهم های بورس به یک پنجم تا یک نهم کاهش یافت و سرمایه های بیسیاری از مردم از بین رفت.
بهمن عظیم سقوط بورس قربانیان زیادی گرفت و مهمترین قربانی آن اعتماد آنها به بازار سرمایه بود که هم اکنون حتی با گزارش های خوب شرکت ها و سقوط زیاد قیمت سهام هنوز مردم به ندرت سرمایه خود را وارد بورس می کنند و روند خروج سرمایه از بورس به صورت نوسانی هنوز ادامه دارد.

هم اکنون قیمت سهام با توجه به تورم و گزارش شرکت ها و از همه مهمتر قیمت ها در سایر بازارهای موازی قیمت های جذابی هستند و اگر جوانه های اعتماد به بازار دوباره شکل بگیرند، بازار سرمایه حذاب ترین محل سرمایه گذاری خواهد بود.

در بین سهم های بورسی بیشترین کاهش قیمت سهام مربوط به شرکت های با ارزش بازار کمتر و خصوصی می باشد و شرکت های دولتی کمترین افت قیمت سهام را تجربه کردند. بطوریکه تمام تحلیل گران شاخص کنونی بورس را یک معیار مناسب برای ورود یا خروج بورس نمی دانند.

در لیست زیر شما سهم های را مشاهده می کنید که نسبت به سقف قیمتی خود در سال 99 بیشترین کاهش قیمت سهم را داشته اند.

رتبهنماداسم شرکتدرصد کاهش
1ثشاهدسرمایه گذاری شاهد92%-
2دتولیدداروسازی تولید دارو90%-
3حاریاکشتیرانی آریا88%-
4مرقامایران ارقام88%-
5خمحرکهنیرو محرکه88%-
6لکماکارخانجات مخابراتی ایران88%-
7غویتاویتانا87%-
8سفاسیفارسیت اهواز87%-
9کماسهتامین ماسه ریخته گری87%-
10لپارسپارس الکتریک87%-
11دزهراویداروسازی زهراوی86%-
12وملیگروه صنعتی ملی86%-
13غپینوپارس مینو86%-
14کاماباما86%-
15تبرکگروه کارخانجات صنعتی تبرک85%-

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *